Wolontariat rok szkolny 2019/2020


Wolontariat lokalny

Współpraca ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM w Chybiu.  Wizyta wolontariuszki Stowarzyszenia w szkole, przedstawienie działań wolontariackich podczas turnusów rehabilitacyjnych w Głuchołazach i zachęcanie uczniów I LO do udziału.

Wolontariat szkolny

Przeprowadzenie w szkole etapu rejonowego dla szkół podstawowych XXIII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej JONASZ. O gości zadbali Beata Sikora, Kamil Krzywoń, Julia Chylińska, Dawid Kołder, Andrzej Karkoszka i Kornelia Kidoń z klasy 2a1. Ich wolontariackie działanie wpisuje się w piękną tradycję gościnności naszego Liceum, osobistego zaangażowania i odpowiedzialności oraz dbania o promocję szkoły w środowisku.

18. Koncert Noworoczny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz XVI Bal Cieszyński

Pomoc uczniów z 3b2, 3c i 3d w obsłudze i zorganizowaniu koncertu oraz balu pod opieką Janusza Łukomskiego-Prajznera i Elżbiety Prajzner – Łukomskiej.

Szkolne spotkanie świąteczne

Przygotowanie przez Samorząd szkolnego spotkania przedświątecznego – wspólne kolędowanie, występy wokalne uczniów.

„Mikołaj” w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie

Odwiedzenie i rozdawanie przez uczniów z samorządu szkolnego paczek, przygotowanych wcześniej przez pracowników Zespołu Placówek. Barbara Bartoszek, Renata Janik, samorząd szkolny.

Wigilijna akcja charytatywna

Przekazanie pieniędzy, przeznaczonych na zakup prezentów wigilijkowych w klasie, dla potrzebujących. W gronie filantropów: 1eg z wychowawcą Aleksandrą Kabiesz-Szweblik, 1b2 z wychowawcą Sylwią Mikler, 1dg z wychowawcą Agatą Ogórek i 1bg z wychowawcą Tadeuszem Tomanem.

19. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę”

Przygotowanie prezentów świątecznych dla dzieci w Bułgarii, Rumunii, na Białorusi i Ukrainie. Romana Szmidt-Król, ks. Łukasz Gaś, samorząd szkolny, społeczność szkolna.

9. Koncert Charytatywny „Z serca dla serc”

Pomoc w realizacji celów statutowych i misji Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, czyli nauka pomagania i służby człowiekowi potrzebującemu, choremu. Oprócz niezwykłego koncertu artystów, wolontariacko również sprzedawano bilety, przygotowano transport i sprzedaż ciast, przeprowadzono zbiórkę charytatywną, zapewniono techniczne zaplecze koncertu. To praca wielu osób i zaangażowania, czyli Dyrekcji, Stowarzyszenia Przyjaciół I LO, nauczycieli, uczniów i rodziców. Ewa Wenglorz-Waszak, Agata Ogórek, Tadeusz Toman, Regina Tekla, Iwona Zdankiewicz-Penno, Rafał Gomoła, Renata Janik, uczennice 1dg, Barbara Zajdel, kl.3a, Janusz i Elżbieta Łukomscy i uczniowie 3b2, 3c, 2a2.

Akcje “Kup Pan szczotkę” oraz “Opatrunek na ratunek”

Zbiórka materiałów opatrunkowych i szczoteczek do zębów – pomoc w “zadbaniu o uśmiechy kameruńskich dzieci”. Współpraca z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Anna Czendlik-Ochman, społeczność szkolna.

„Pełna miska dla zwierzaka”

Zbiórka karmy dla bezdomnych kotów. Współpraca ze Stowarzyszeniem As w Ustroniu. Janusz Łukomski-Prajzner, Elżbieta Prajzner – Łukomska, społeczność szkolna.

Wolontariat szkolny

Propagowanie działań wolontariackich i charytatywnych wśród uczniów.Barbara Bartoszek, Renata Janik, Romana Szmidt-Król. Spotkanie z wolontariuszami szkolnymi: ustalenie zadań i zasad współpracy. Romana Szmidt-Król, uczniowie 1dg.

Wolontariat w czasie wakacji 2019

Igrzyska Dziecięce (Kids Games) w Skoczowie, wolontariacko pracował Kamil  Krzywoń 2a.

Wolontariat w czasie wakacji 2019

Jubileuszowy 70. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie – współpraca z Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kamil Krzywoń 2a.