120-lecie I LO im. A. Osuchowskiego


Kategorie
Wydarzenia

Sobotni wieczór 5 grudnia 2015 r. i koncert zatytułowany „Wystarczy mi pamięć” był kulminacją jubileuszowych obchodów 120-lecia I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.

Poddani muzyce i światłu w laserowej iluminacji odtworzyliśmy historię naszej Alma Mater pokazanej symbolem w perspektywie lat przeszłych. 
Koncepcję projektu wg pomysłu Dyrektora – pana Dariusza Gruszki-Probsta opracowały panie – Elżbieta Łukomska-Prajzner i Jolanta Dawidowicz-Macura. 
A zrealizowała firma artystycznych pokazów laserowych – Państwa Ireny i Mariusza Kmieć. 

Legendę naszej szkoły utrwalają ludzie i czas – nie zabrakło gawędy wspomnień – przedział 120 lat pozwolił na spory zapas wzruszeń i słów. Na sceniczny repertuar złożyły się talenty niepospolite – rodziców, nauczycieli, absolwentów i uczniów tej szkoły. 

Patronatem honorowym galę jubileuszową objął: 
Starosta Cieszyński- Pan Janusz Król oraz Burmistrz Miasta Cieszyna- Pan Ryszard Macura

 Część widowiskową koncertu poprzedziła formuła oficjalna; wybrzmiał hymn Gaude Mater w pięknym wykonaniu szkolnego chóru Anthony’s Voices pod batutą p. Tadeusza Tomana, a Dyrektor Liceum – Janusz Łukomski-Prajzner (gospodarz jubileuszu) odebrał mnóstwo życzeń i laudacji od nadzwyczajnych gości, którzy tego wieczoru świętowali z nami. 

 
Szkoła została wyróżniona odznaką honorową za zasługi dla województwa śląskiego, którą dyrektorowi szkoły w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego p. Wojciecha Salugi wręczyła radna sejmiku województwa śląskiego – p. Sylwia Cieślar. 

Kulminacja wieczoru były bez wątpienia występy absolwentów- artystów, którzy, jak mawiają, wyszli z tej szkoły, ale z niej nie wyrośli! 
Na dobre utrwaliła ich pamięć niejednego koncertu, jeszcze wówczas, gdy byli zwyczajnie – licealistami. 
W galowy wieczór usłyszeliśmy ich ponownie; to bez wątpienia była gorączka sobotniej nocy. 
Oprócz dobrze nam znanych gwiazd wystąpili goście – artyści wirtuozi. 
Wszystkich oprócz scenicznej odsłony można było zobaczyć w ciekawie zaprojektowanym fleszu – o każdym w paru słowach mogliśmy przeczytać na scenicznym ekranie, równolegle śledząc ich występ. 

Projekt koncertu, sceniczna koncepcja i reżyseria tej finałowej gali to dzieło p. Agaty Ogórek, która zaprosiła do współpracy gwiazdy wieczoru. 

Koncert prowadzili absolwenci – Aleksandra Kulik i Maciej Konopka oraz maturzystka rocznika jubileuszowego – Marcelina Ziętek.