Krakowa nigdy dosyć … a po drodze Tyniec


Kategorie
Aktualności

            Po raz kolejny uczniowie Osucha odwiedzili Opactwo Tynieckie i królewski Kraków. 27 kwietnia br. klasa 1 E wzięła udział w warsztatach „Strażnicy tajemnic. Co to jest dziedzictwo kulturowe” organizowanych przez fundację Chronić dobro w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu. . Podczas zwiedzania klasztoru, rozmów i zadań wykonywanych grupowo zastanawialiśmy się nad znaczeniem dziedzictwa kulturowego. Podsumowaniem naszej wizyty w Tyńcu był udział w grze : „Strażnicy tajemnic”. Wizyta w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu to fascynująca podróż do samych początków państwa polskiego.

W Krakowie oczywiście wizyta na Plantach i szlak królewski. Puntem głównym była wizyta w kościele Mariackim . Tam skupiliśmy się na podziwianiu ołtarz Wita Stwosza. To największa w Europie gotycka konstrukcja tego typu. Zamiast oglądać zdjęcia w podręczniku czy w sieci zobaczyliśmy na żywo rzeźby, które mają ponad 500 lat i uderzają realizmem.

Bazylika Mariacka to nie tylko „kolejny kościół”, ale absolutny symbol Krakowa, który każdy licealista powinien odwiedzić przynajmniej raz.

Znajomość tych miejsc to po prostu element naszego „obycia”, który przyda się na niejednej lekcji języka polskiego czy historii (również w kontekście maturalnym!). Inicjatorem wyjazdu i koordynatorem był nauczyciel historii – Wojciech Grzebielec.