Patryk Kral zwycięzcą Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości


Kategorie
Aktualności Sukcesy

W dniu 31 marca w Warszawie miały miejsce finałowe zmagania Olimpiady o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości.  Zwycięzcą tegorocznej edycji został, uczeń klasy 3c o profilu humanistyczno-prawniczym – Patryk Kral. Olimpiada jest organizowana przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości. Do rywalizacji przystąpiło 1700 osób ze szkół w całej Polsce.

Uczestnicy imprezy musieli wykazać się szerokim zasobem zainteresowań i wiadomości – od wiedzy na temat prawa karnego, postępowania administracyjnego, prawa cywilnego po prawo ustrojowe.

Jakie sprawy rozpoznawały sądy grodzkie w I Rzeczpospolitej? Czy marszałek sejmu może odmówić przegłosowania poprawki projektu ustawy  przedłożonego wcześniej w komisji? Czy można dokonać ekstradycji obywatela polskiego? To tylko przykłady pytań z którymi przyszło się zmierzyć. W jednej z części wieloetapowego konkursu trzeba było rozwiązywać kazusy prawne które wymagały interdyscyplinarnego spojrzenia na zadane problemy. Jako zwycięzca olimpiady, Patryk otrzymał indeks na studia prawnicze i oczywiście zamierza z tej nagrody skorzystać.

Gratulujemy i dziękujemy opiekunowi dydaktycznemu ucznia Panu Januszowi Łukomskiemu – Prajzner.