RENOWACJA SZTANDARU


Kategorie
Aktualności

Zgodnie z § 35 swojego statutu, I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego posiada własny sztandar i ceremoniał szkolny, stosowany podczas szczególnych uroczystości szkolnych i państwowych.

Sztandar został nadany szkole w czasie uroczystych obchodów jej 75-lecia, we wrześniu 1971 roku. Fundatorem była załoga Cieszyńskiej Fabryki Narzędzi, zakładu wspierającego w tym czasie naszą szkołę. Potwierdzająca to odpowiednia adnotacja wygrawerowana jest na głowicy sztandaru.

Sztandar szkoły składa się z awersu, rewersu, głowicy i drzewca. Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie prostokąta o wymiarach 94 x 81 cm, obszyta złotą taśmą i złotymi frędzlami, zakończona kółeczkami do gabloty i drzewca. Elementy haftu wykonane zostały techniką haftu wypukłego i płaskiego. Zastosowano nici złote, białe i srebrne.

Awers sztandaru jest koloru czerwonego. W środkowej części znajduje się godło państwowe – orzeł, wykonany nicią białą i srebrną, w złotej koronie.

Rewers sztandaru wykonany jest z tkaniny w kolorze białym. W centralnej części przedstawiony został kaganek oświaty, a pod nim wyhaftowany nicią złotą napis „LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE imienia ANTONIEGO OSUCHOWSKIEGO w CIESZYNIE”

Głowicę sztandaru stanowi srebrny, dwustronny orzeł w koronie u podstawy którego wygrawerowano napis z datą i nazwą fundatora sztandaru.

Drzewiec sztandaru, z okuciami, o długości 220 cm wykonany został z naturalnego jasnego drewna. Dwie jego części połączone są metalową tuleją.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego sztandar szkoły zostanie poddany renowacji.

Prosimy o wsparcie stowarzyszenia.