Dzień Chemii w Osuchowskim


Kategorie
Aktualności

7 czerwca br. w I LO im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie odbył się Dzień Chemii zorganizowany, jak co roku przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego i współfinansowany przez Starostwo Powiatu Cieszyńskiego. Tegoroczny święto chemii odbyło się pod hasłem – „Chemia niejedno ma imię”, a udział wzięli w nim uczniowie cieszyńskich szkół średnich oraz goście z Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie oraz Gimnazjum z Bohumina.

Dzień Chemii uświetnili swoją obecnością: Starosta Cieszyński Janina Żagan, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicius, Naczelnik Wydziału Edukacji Michał Rajwa oraz Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Jerzy Klimczak.

Dzień rozpoczął się bardzo ciekawym wykładem prof. dr hab. Marioli Saternus z Politechniki Śląskiej w Gliwicach pt. „Metale z piekła rodem”. Przeprowadzono konkurs wiedzy, którego zwyciężczynią okazała się Paulina Gwóźdź z LOTE, a 5. miejsce zajęła Alicja Sikora z naszej szkoły (gratulujemy !).

W konkursie na komiks-plakat zwyciężyła Małgorzata Wojtuś z LOTE. 2. miejsce zajął Paweł Zamirski z naszego liceum (także składamy serdeczne gratulacje !).

Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia pokazów doświadczeń chemicznych, wśród których znalazły się takie, które kryły się pod tajemniczymi hasłami: co świeci w ciemności ?, kolorowy świat związków wanadu i lantanu, czego nie lubią drożdże ?, suchy lód w akcji część 1
i 2, wybuchowe włókna, coś na niebiesko i złoto czy też – zimno coraz zimniej (bez suchego lodu).

Podsumowaniem dnia było wręczenie nagród oraz, po raz pierwszy, Pucharu Prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Puchar z rąk Jerzego Klimczaka, Prezesa SITPChem, odebrali uczniowie LOTE, którzy zwyciężyli w rywalizacji zespołowej. Uczniowie naszej szkoły zajęli zaszczytne 2. miejsce. Podsumowując, należy pogratulować wszystkim osobom, które przyczyniły się
do zorganizowania tej udanej imprezy, która jest doskonałą formą promocji chemii.