Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce


Kategorie
Aktualności

I Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego należy do sieci RESA, zrzeszającej polskie szkoły zaangażowane w nauczanie języka francuskiego oraz poznawanie kultur krajów francuskojęzycznych, dlatego mogło wziąć udział w III edycji programu indywidualnej wymiany uczniów „Miesiąc we Francji, miesiąc w Polsce”.

Program powstał z inicjatywy Regionu Akademickiego Auvergne-Rhône-Alpes we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce. Jego celem jest zapoznanie licealistów z innym systemem edukacji oraz inną kulturą w trakcie miesięcznego pobytu u rodziny goszczącej w kraju partnerskim, głównie dzięki uczęszczaniu do miejscowej szkoły. Program jest adresowany do licealistów znających język francuski przynajmniej na poziomie B1. 

Program funkcjonuje na zasadzie wzajemności. W marcu br. nasza uczennica z klasy II A, Magdalena Zyzańska, została przyjęta przez francuską rodzinę i uczęszczała przez miesiąc do szkoły w miejscowości Montélimar. Z kolei jej korespondent, Elyès Lambert, spędzi w Cieszynie cztery ostatnie tygodnie roku szkolnego. Elyès uczęszcza na większość zajęć z klasą II A, ale również szlifuje swój angielski na lekcjach z innymi klasami. Jest wesoły, pozytywny i otwarty na poznawanie innego kraju, kultury czy języka. Życzymy wspaniałych wrażeń i cudownych wspomnień z pobytu w naszej szkole.